Lenovo Isınma Problemi

Lenovo notebooklarda ısınma sorunu nedenleri:

 

Öncelikle notebooklarda ısınma olağan bir durumdur. Fakat ısınma sizin dikkatinizi çekecek kadar fazla bir ısınma ise ve hatta ısınma belli bir seviyeye geldikten sonra notebookunuz kendini kapatıyor ise bu ciddi sorundur. Hatta kategorize edersek notebook arızalarında en riskli arıza demek abartılı olmaz.

Isınma sorunu genel olarak notebookunuzun soğutulması gereken parçalar örn:

  • İşlemci
  • Chipset
  • Köprü Chipleri
  • Anakart üzerindeki kompenantlar

gibi parçaların gerektiği seviyede soğutulmaması anlamına gelir. Ve bu saydığımız parçalar notebookunuzun en önemli parçalarıdır.

 

Peki nedir bu parçaların ısınmasına neden olan durum?

En başlıca etmen : TOZ

Toz bildiğimiz üzere tüm elektronik cihazlarda başlıbaşına bir sorudur. Notebooklarda Fanın hava çıkış bölmesinde birikir.

Örnek resimler:

             

 

Bu durum da notebookunuzun önemli parçalarının ısınmasına, chiplerdekiş damla lehimlerin belli bir sıcaklık üzerine çıkarak kısa devre oluşturmasına veya güç kompenantlarının aşırı ısınarak yanmasına kadar giden ciddi sorunlara neden olur. Ve daha da ilerisi bu kısa devre sonucu birçok parça olduğu gibi Harddisk’in de zarar görmesine ve data kayıplarına kadar sorunlara neden olmaktadır.

 

Fan temizliğini de bu konuda uzman, eğitimli ve deneyimli teknik kişiler tarafından yapılmalıdır. Notebook’unuzun demonte – monte işlemi başlı başına  uzmanlık gerektiren bir iştir. Ayrıca bu işlemi yaparken ESD Electrostatic Discharge kurallarına uygun çalışma yapılmalıdır. Aksi taktirde arıza çözülmek isterken daha fazla arızaya neden olabilir.

 

Bu konuda uzman, eğitimli ve deneyimli teknik ekibimiz size her zaman destek vermektedir. Mesai saatleri dışında ve haftasonu dahil adresinizde size destek veriyoruz.

 

Tek yapmanız gereken bizi aramak. Lenovo İzmir Servisi  0(232) 332 0 339

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *